Επίσκεψη και ξενάγηση σε παιδιά ωφελουμένων του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Λευκάδας

Σκοπός της συνεργασίας ήταν αφενός η κοινωνική προσέγγιση του πολιτισμού μέσα από μεικτές ομάδες παιδιών και αφετέρου η μύησή τους σε θέματα πολιτισμού μέσα από την επαφή με ένα μουσείο.

Η δράση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Οι γονείς ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα, καθώς συμμετείχαν συνολικά 16 παιδιά. Τα ίδια αλληλεπίδρασαν μεταξύ τους και έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το αντικείμενο θέτοντας συνεχώς ερωτήσεις τόσο για τον ίδιο τον ποιητή και το έργο του, όσο και για το ίδιο το μουσείο.