Σε συνδιοργάνωση με τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Λευκάδας, πραγματοποιήθηκε παρουσίαση του βιβλίου της Judith Koning Ασπασίας «Οι Ηνωμένες Πολιτείες Λευκάδας, Εθνογραφία μιας ελληνικής κοινότητας».

Η εκδήλωση έλαβε χώρα στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου που ήταν κατάμεστη από το κοινό.

Η παρουσίαση του βιβλίου ως αποτέλεσμα της σύμπραξης ευρωπαϊκών θεσμών από τη Βέρνη της Ελβετίας με τους τοπικούς φορείς και κατοίκους, αποτέλεσε ηχηρό μήνυμα της συναδέλφωσης των λαών σε πλήρη συνέχεια του οράματος του ποιητή όπως αυτό επιχειρήθηκε με τις δελφικές εορτές.